Dodaj produkty podając kody
Kły tokarskie
( ilość produktów: 53 )Kieł tokarski stanowią istotny element tokarki. Kieł do tokarki służy do prawidłowego, współosiowego mocowania detalu obrabianego na tokarce. Zamocowanie przedmiotu obrabianego na tokarce służy ustaleniu położenia przedmiotu względem osi obrotu wrzeciona, przeniesieniu sił skrawania na uchwyt oraz przeniesieniu momentu obrotowego z wrzeciona na obrabiany przedmiot.
Kieł do tokarki
Za bazę ustawczą (na podstawie bazy ustawczej ustala się położenie przedmiotu obrabianego w odniesieniu do osi obrotu wrzeciona tokarki) przyjmuje się: -oś obrotu detalu wyznaczoną przez nakiełki, -powierzchnię zewnętrzną lub wewnętrzną detalu, -oś i powierzchnię. Alternatywą do mocowania przedmiotu obrabianego na tokarce poprzez kły, jest mocowanie na trzpieniu, w uchwycie lub w uchwycie z podparciem kłem. Stosowanie kłów jest metodą prostą i oszczędną, jednak wykorzystuje się je przeważnie podczas obróbki półzgrubnej i wykańczającej (ze względu na mniej stabilne osadzenie zbieraka na przedmiocie obrabianym). Bardzo dużą siłę mocowania można uzyskać poprzez zastosowanie uchwytu z podparciem kłem. Wówczas, ostry koniec kła zagłębia się w stożkowe zgłębienie na czole wałka, czyli w nakiełek. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest podczas obróbki zgrubnej, do wałków średnich oraz długich.
Uwzględniając budowę kłów oraz rodzaj wykonywanej pracy rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje:
Kieł tokarski obrotowy
Kieł obrotowy, jest wyposażony w łożyska, które umożliwiają mu obracanie się wraz z przedmiotem obrabianym. Zmniejsza to tarcie i gromadzenie się ciepła, dzięki czemu nadaje się do obróbki z dużą prędkością i zastosowań wymagających gładszych powierzchni. Kieł obrotowy jest wszechstronny i powszechnie stosowany w nowoczesnych maszynach CNC i innych operacjach tokarskich z dużą prędkością.
Kieł tokarski stały
Kieł stały to nieruchome narzędzie, które zapewnia stabilność i wsparcie obracającemu się przedmiotowi obrabianemu. Zazwyczaj pozostaje on zamocowany w koniku, umożliwiając obracanie się przedmiotu obrabianego wokół niego. Kieł stały do tokarki jest idealny do operacji na niskiej prędkości i dużych obciążeniach roboczych, oferując wysoką precyzję w utrzymywaniu wyrównania przedmiotu obrabianego. Często wymagają smarowania w celu zmniejszenia tarcia, gdy przedmiot obrabiany obraca się względem nieruchomego kła.
Wybór między kłem stały a obrotowym zależy od wymagań obróbki, w tym prędkości, precyzji i rodzaju obrabianego materiału. Zrozumienie różnic między nimi pomaga operatorom maszyn optymalizować wydajność, wydłużać żywotność narzędzi i uzyskiwać pożądane wykończenie.