Dodaj produkty podając kody
Przyrządy podziałowe do obrabiarek
Stoły podziałowe obrotowe
Stół podziałowy obrotowy jest precyzyjnym przyrządem pozycjonującym, wykorzystywanym w procesie obróbki skrawaniem. Zapewnia operatorowi wiercenie, frezowanie lub inne operacje w dokładnych odstępach wokół ustalonej, zwykle poziomej lub pionowej osi.
Stół podziałowy wykonany jest na solidnej podstawie, która ma możliwość mocowania do stołu obrabiarki lub innego przyrządu np. stołu uchylnego. Tarcza z rowkami teowymi, do której przy pomocy zacisków mocowany jest obrabiany przedmiot, może się swobodnie obracać w przedziale od 0° do 360°. Tarcza z podziałką oraz często noniuszem zapewniają operatorowi możliwość pozycjonowania stołu z dużą dokładnością. Stoły obrotowe wyposażone są w przekładnie ślimakowe typu duplex, co zapewnia lepszą kompensację luzów między zębowych. W przypadku mocowania stołu w osi poziomej, do podparcia wolnego końca obrabianego materiału, wykorzystywany jest konik.
Przyrządy podziałowe , tarcze podziałowe
Stoły obrotowe zapewniają możliwość zamocowania tarcz podziałowych, otworowych . Stosowany w ten sposób stół jest często nazywany przyrządem podziałowym, który pozwala obrabiać przedmiot w różnych miejscach na obwodzie.
Przyrządy podziałowe są produkowane i oferowane w sprzedaży jako niezależne urządzenia. Rozróżnia się przyrządy z pionową osią obrotu oraz z poziomą osią obrotu. Przyrządy podziałowe są częścią wyposażenia obrabiarek skrawających takich jak frezarka, wiertarka, dłutownica , jednak wykorzystywane są również do prac na wiertarkach (kolumnowych, stołowych) oraz szlifierkach. Zamiast tarcz podziałowych, mogą być wykorzystane silniki krokowe wraz ze sterownikami. Rozwiązanie to sprawdza się bardzo dobrze przy ustawieniach zbyt skomplikowanych dla tarcz podziałowych.
Podzielnica , zasada działania
Podzielnica jest to urządzenie umożliwiające podział obwodu koła na dowolną ilość równych części i obrót przedmiotu o pewien określony kąt.
Podzielnica, przyrząd podziałowy , jest zwykle używana na stole frezarek, ale może być również używana na wiertarkach pionowych, szlifierkach oraz wytaczarkach. Urządzenia tego rodzaju są powszechnie stosowane przy nacinaniu uzębień kół zębatych, przy nacinaniu ostrzy na frezach i rowków śrubowych na wiertłach, czy też wierceniu otworów na śruby na obwodzie obrabianego elementu. Przy użyciu podzielnicy dokonuje się podziału pośredniego (prostego lub złożonego) i bezpośredniego. Podziału bezpośredniego dokonuje się przy użyciu tarczy podziałowej do podziału bezpośredniego, osadzanej bezpośrednio na wrzecionie podzielnicy. Odpowiednio, podziału pośredniego dokonuje się przy użyciu tarcz podziałowych, otworowych. Podziału pośredniego w zależności od jego rodzaju dokonuje się przy użyciu takich elementów składowych jak korbka, zatrzask, zaciski blokujące oraz dodatkowo tarczy podziałowej do podziału bezpośredniego lub tarczy podziałowej (otworowej) do podziału pośredniego wraz ze wskazówkami do ustawienia kąta obrotu korbki. Przy obracaniu korbką ruch z wałka jest przenoszony na wrzeciono podzielnicy za pomocą przekładni ślimakowej. Obrabiana część jest mocowana podobnie jak w tokarkach, w uchwycie lub w tulei zaciskowej z możliwością wykorzystania konika przy długich częściach.
Większość konstrukcji umożliwia przechylenie osi obrabianego przedmiotu od 10° poniżej poziomu do 90 ° w pionie.
Dobór odpowiedniego przyrządu ,uwagi praktyczne
Jest wiele czynników, które powinniśmy rozważyć przed wyborem odpowiedniego dla naszych potrzeb urządzenia, w tym koszty, dokładność obróbki, funkcjonalność, trwałość itp. Poniżej opiszemy kilka kwestii, które z pewnością należy wziąć pod uwagę.
- Na podzielnicy obrabiany przedmiot może być mocowany między kłami, bądź w tulei zaciskowej, co pozwala pracować na przedmiocie dużo bliżej głowicy frezarki, niż to ma miejsce w przypadku stołu obrotowego, gdzie przedmiot mocowany jest pomiędzy zaciskami teowymi lub w uchwycie tokarskim.
- Przyrządy podziałowe, podzielnice służą do podziału okręgu na równomiernie rozmieszczone segmenty o dowolnej liczbie. Większość stołów obrotowych dzieli okręg tylko na stopnie, które należy ustalić manualnie.
- Stół obrotowy z tarczą podziałową często ma tarczę zamocowaną częściowo poniżej podstawy stołu, ograniczając w ten sposób miejsce w którym można je zamontować.
- Podzielnice mają zwykle przełożenie przekładni 40:1, a stół obrotowy 72:1 lub 90:1.
- Podzielnice są przyrządami bardziej precyzyjnymi niż stoły obrotowe i stąd często są droższe.
- Stoły obrotowe są bardziej uniwersalne, dają możliwość montażu przedmiotu obrabianego pod kątem 90° lub 180° w stosunku do stołu frezującego. Ponadto, gdy nie jest wymagana dokładność, przedmiot można szybko obracać przy pomocy stołu obrotowego, bez wykorzystania pokrętła.
- Nie wszystkie tarcze podziałowe pasują do stołów obrotowych.
- Z uwagi na masywną i wytrzymałą podstawę, stoły obrotowe są odpowiedniejsze do prac ciężkich, możemy obrabiać na nich przedmioty cięższe i o większych gabarytach.
Stoły obrotowe są przyrządem najbardziej uniwersalnym, dającym możliwość wyboru opcji mocowania, ruchu i ewentualnie kąta pochylenia przedmiotu w stosunku do łoża. Są one bardziej przydatne w małych zakładach, nie ukierunkowanych na produkcję masową, tam gdzie ważna jest elastyczność opcji. Stąd też w sytuacji, kiedy precyzyjność wykonania czynności pozycjonujących nie odgrywa tak istotnego znaczenia, wydaje się, że zakup stołu obrotowego może być pierwszym wyborem.